Chystáte se na dovolenou, nebo prostě pracovně žijete za volantem a cestujete napříč Evropou tam a zpět? Žijeme v době, kdy se hodí využít techmologie a stáhnout aplikace, které cestu ulehčí. Nezáleží přitom až tak na tom, zda máte nějaký starší model, od iPhone SE přes Honor 9, nebo si chcete pořídit smartphone nový. Tak či tak tady máme několik zajímavých aplikací, řekněme „cestovních,“ které jsou zdarma a mohou se na cestách opravdu hodit.

 

1. Google Maps a další mapové podklady

Bez mapy se turista neobejde. Google Maps nejsou žádnou novinkou. Ale co dělat, když nemáte mobilní data, nebo se ztratíte a nemáte signál? Stáhněte si offline mapy určené primárně pro auta. Pohodlně si tak prohlédnete silnice a cesty klidně celé Itálie. Podobně mohou fungovat i mapy konkurenčních provozovatelů.

 

2. Packpoint

Balení kufrů a batohů je základ. Dalším krokem je napsat si seznam a nic nezapomenout. Občas je to problematické, že? Packpoint je aplikace zdarma, která prakticky vytvoří seznam za vás. Zadáte pohlaví, místo a účel pobytu, vyberete, které aktivity budou náplní vašeho programu a voilà, máte hotový seznam. Paráda, na vás už zbývá zabalit si jen svou oblíbenou knihu.

 

3. Citymapper

Podle New York Times nejlepší cestovní aplikace. Citymapper je víc než jen mapa, pomůže vám najít nejrychlejší spojení s ohledem na dostupné prostředky včetně půjčení kol, Uberu nebo trajektu. Navíc vás upozorní na zpoždění spojů a navede vás krok za krokem, kamkoli budete potřebovat. Se Citymapperem se zkrátka neztratíte.

 

4. Airbnb

Airbnb není třeba představovat, ale je určitě dobré ho připomenout. Aplikace umožňující se ubytovat na zajímavých místech mimo hotel. Pokud nejste fanoušci řetězců a anonymních prostorů bez duše, zkuste pronájem lokálních autentických bytů, domů nebo jen pokoje, a poznejte kulturu přímo od místních. Aplikace se jednoduše ovládá, ukládá vaše oblíbené domovy, nasměruje vás na místo pobytu a jedním klikem si zavoláte s majitelem bytu či domu.

 

5. Tripit

V této aplikaci najdete všechny vaše potřebné informace o cestě na jednom místě – přes potvrzovací e-maily si Tripit zaregistruje vaše odlety, přílety, místo ubytování. Zpřístupní vám informace o možnostech lokální dopravy a můžete si s ním naplánovat program. A funguje i offline, kdykoli potřebujete.

 

6. Duolingo

Samozřejmě, že telefony s Androidem mají skvělý Google Translator, ale díky aplikaci Duolingo okouzlíte více než jednoho Itala. Zkuste si před dovolenou projít několik úrovní jazyka, osvěžit si fráze a zopakovat slovíčka. Uvidíte, že vás bude dovolená víc bavit a budete miláček místní obsluhy. Parla italiano?

 

7. Time Out

Všechno na jednom místě. Jste ve městě, kde nic a nikoho neznáte, ale díky této aplikaci budete mít tipy na skvělé večerní akce, doporučené restaurace i na místa, kde se budou bavit vaše děti. Vytvořte si seznam ještě před odjezdem nebo hledejte přímo na ulici, kde stojíte. Některé tipy si uložíte na později a rezervaci večeře zvládnete i bez zavolání právě s touto aplikací.

 

8. Tripadvisor

Ultimátní klasika všech cestovních rádců. Tuhle aplikaci použijete pro hledání toho nejlepšího na vaší dovolené. Tisíce recenzí doplněné o fotografie, žebříčky nejlepších míst v okolí po celém světě. Ať už jde o hotely, restaurace nebo památky. Tripadvisor vám zajistí prvotřídní zážitky podle vašeho gusta. A až budete u nejlepších zážitků tohoto léta, nezapomeňte je i fotit. To, že s sebou nemusíte tahat fotoaparát, je snad samozřejmost. Technologie nám nepřinesla jen jednodušší život s těmito praktickými aplikacemi na cestu, ale i telefony s výborným duálním foťákem.

 

9. YR, Windy

Jaké bude počasí? Otázka, která trápí všechny cestovatele už od nepaměti… Takž je dobré znát počasí, a jednou z nejlepších aplikací je norská YR, u nás v Čechách poměrně populární pro svou přesnost. Za zmínku stojí také česká aplikace Windy.com.

 

10. Waze
Na konec vlastně to, co zaznělo tak trochu už na začátku, Waze je navigační software prochytré  mobilní telefony typu, přičemž pokud se nepleteme, společnost, která stojí za vývojem, už od roku 2013 spadá pod Google. Nicméně pro nás je důležité, jak naigace funguje, nejentom v tom ohledu, že nás dovede z místa A do místa B, ale že nám dá v reálném časě vědět, jak se mění doprava, kde se tvoří kolony a kudy je nejlepší zvolit alternativní trasu.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!