Značka Audi zvítězila v 50. ročníku klasického 24h závodu na Nürburgringu.

Audi Sport Team Phoenix zvítězil v 50. ročníku klasické „čtyřiadvacetihodinovky“
• Napínavé duely na Severní smyčce sledovalo 230 000 fanoušků
• Skvělý týmový výkon dokládá umístění čtyř vozů Audi R8 LMS v Top 10

Značka Audi zvítězila v 50. ročníku klasického 24h závodu na Nürburgringu. Po divácky atraktivním závodě s mnoha předjížděcími manévry, změnami v čele startovního pole a dramatickém finále s dešťovými přeháňkami slavila vítězství posádka Robin Frijns, Kelvin van der Linde, Dries Vanthoor a Frédéric Vervisch s vozem Audi R8 LMS v barvách týmu Audi Sport Team Phoenix. Pro značku se čtyřmi kruhy je to již šesté celkové vítězství v uplynulých deseti letech.

Padesátý ročník 24h závodu na Nürburgringu byl pro všechny fanoušky motoristického sportu opravdovým festivalem. Převážně hezké počasí po celý závodní víkend přerušilo v závěrečné fázi napínavé drama způsobené deštěm. Celkem 230 000 diváků nakonec sledovalo triumf značky se čtyřmi kruhy v podobě celkového vítězství a umístění dalších tří vozů Audi R8 LMS v Top 10. „Srdečná blahopřání týmu Audi Sport Team Phoenix,“ říká Chris Reinke, vedoucí oddělení Audi Sport customer racing. „Toto vítězství má mimořádný význam, protože především v závěrečné fázi museli nejen jezdci na trati, ale také mechanici, inženýři a stratégové v boxech prokázat v měnících se podmínkách pevné nervy. Vítězství je mimořádně cenné i z toho důvodu, že na závodním okruhu mohli být konečně přítomni i diváci, kteří udělali z tohoto závodního víkendu jedinečnou, velkolepou party.“

Klasický závod na 24 hodin měl v roce 2022 podobu sprintu. Dokládá to i celková vzdálenost překonaná vítězným vozem se startovním číslem 15, který se 159 absolvovanými koly vyrovnal rekord stanovený v roce 2014 rovněž značkou Audi. Čtyři týmoví kolegové startovali do závodu z 22. pozice a během celého závodu se jim dařilo vyhýbat se penalizacím i větším chybám. Během krátké, ale intenzivní dešťové přeháňky na některých úsecích tratě v posledních hodinách závodu se tým rozhodl pro správné pneumatiky. Jezdci van der Linde, Vanthoor a Vervisch tak slavili již druhé vítězství s Audi ve 24h závodě, pro Frijnse to byl první úspěch. Tým Phoenix vedený Ernstem Moserem zvítězil v tomto závodě s Audi již počtvrté.

„Gratulace celému týmu. Toto vítězství je znovu velkolepým týmovým výkonem,“ říká Julius Seebach, jednatel společnosti Audi Sport GmbH, který nese odpovědnost za působení značky Audi v motoristickém sportu. „Naše nové Audi R8 LMS GT3 evo II v enormně tvrdé konkurenci prokázalo, že je absolutně vítězným vozem.“

Triumf čtyř kruhů na Severní smyčce završily další vozy Audi R8 LMS ve startovním poli. Christopher Haase, Nico Müller, Patric Niederhauser a René Rast skončili jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Čtveřice z týmu Audi Sport Team Car Collection vstupovala do závodu ze druhé řady a dlouho byla nejnadějnějším vozem R8 LMS ve startovním poli. Tým se startovním číslem 22 se však propadl pořadím kvůli dvěma časovým penalizacím a do skupiny nejrychlejších se probojoval zpět až v posledních hodinách závodu.

Umístit se v Top 10 celkového pořadí se podařilo dalším dvěma vozům Audi R8 LMS: Michele Beretta, Kuba Giermaziak, Kim-Luis Schramm a Markus Winkelhock obsadili s vozem týmu Scherer Sport Team Phoenix páté místo. Vůz se startovním číslem 24 týmu Lionspeed by Car Collection Motorsport s posádkou Mattia Drudi, Patrick Kolb, Christopher Mies a Patric Niederhauser dojel do cíle na šesté pozici. Druhý vůz týmu Lionspeed by Car Collection Motorsport řízený posádkou Dennis Fetzer, Klaus Koch, Dennis Marschall a Simon Reicher skončil na 13. místě. Za volantem vozu se startovním číslem 5 v barvách týmu Scherer Sport Team Phoenix se střídali Ricardo Feller, Kelvin van der Linde, Vincent Kolb a Frank Stippler. Tato posádka musela ze závodu jako jediná z celkem sedmi vozů Audi R8 LMS odstoupit, a to kvůli van der Lindeho noční kolizi s vozidlem předjížděným o kolo.

Úspěch zaznamenal také Team Twin Busch by équipe vitesse, s nímž startovali Elia Erhart, Michael Heimrich, Pierre Kaffer a Arno Klasen v kategorii Pro Am. V celkovém hodnocení obsadili 14. místo. Vůz Audi RS 3 LMS týmu Max Kruse Racing, který se postavil na start v silně obsazené kategorii TCR, musel odstoupit po nehodě v ranních hodinách.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!