Dlouhé řady vystavených motorek s popisnými tabulemi tak obsáhlými, že byste jejich čtením mohli strávit klidně celý den – tak vypadají typické motoristické výstavy a expozice v naší republice. Ve Velkém Světe Techniky v Ostravské Dolní Oblasti Vítkovice na to šli ale trochu jinak. Vystavených historických exponátů je trochu méně, zato však expozice Grand Prix nabídne trochu osobnější zážitek.

Ve Velkém Světě Techniky se totiž nemusíte jen koukat, ale můžete si některé exponáty i osahat – a v některých případech i rozebrat. Převážná část expozice je totiž interaktivní a můžete tak přičichnout k vybraným aspektům motorkářského života.

Můžete si vyzkoušet, jaké to je nakopnout motorku klikou, můžete si vyzkoušet nahodit motorku roztlačením a můžete si také vyzkoušet, jaké to je sedět na motorce při rychlosti až 120 km/h. A pokud jste zvídaví trochu více, nikdo Vám nebude bránit v tom, abyste rozebrali a dopodrobna prozkoumali motor starší Jawy.

Demontáží to ale nekončí, o kousek dále si totiž naopak můžete zkusit postavit motorku podle vlastních představ. Pokud máte trochu sadistické sklony, tak můžete také poslat figurínu padajícího motorkáře hlavou proti zdi a přesvědčit se tak o tom, že helma není jen na okrasu.

A až Vás přestane dílna trápení figuríny bavit, tak se můžete uvelebit v malém motorkářském baru, pustit z jukeboxu pořádnou rockovou vypalovačku a vyzvat některého z přátel na páku. Anebo se svým sokem raději změříte síly na malé závodní dráze v lítém souboji na koloběžkách?

Můžete, můžete, můžete. Můžete toho zkrátka hodně. Z textu a fotek jste už asi pochopili, že expozice Grand Prix cílí spíše na motorkáře, kteří zatím na většinu akcí jezdí v doprovodu dospělé osoby. Upřímně to ale není vůbec na škodu, kovaní nadšenci jedné stopy mají přece jen hromadu jiných příležitostí prozkoumat historickou techniku a přečíst si hromady skutečně detailních popisek.

Grand Prix bude ve Velkém Světě Techniky pouze dočasně, čas na návštěvu ale máte až do 31.3.2021. A na místě je také dodat, že pokud si do Ostravy uděláte výlet z větší dálky, rozhodně se nemusíte bát, že byste po hodince neměli co dělat – Grand Prix je pouze malou částí Velkého Světa Techniky, který je zase pouze částí areálu Dolní Oblast Vítkovice, případného programu se tak nabízí požehnaně.

Více o expozici naleznete na stránkách https://www.dolnivitkovice.cz/velky-svet-techniky/expozice/

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!