• Koncept se měl představit v Ženevě

  • Naznačuje první plně elektrickou Dacii

  • Velmi podobné auto se začne prodávat už za rok

Zrušený autosalon v Ženevě měl být místem premiéry konceptu elektrické Dacie. Do tohoto segmentu se rumunská značka pouští vůbec poprvé a má docela smělé plány. Už příští rok chce začít tohle auto prodávat. Velikostí bude stát kousek pod populárním modelem Dacia Duster, je to vlastně takové kompaktní městské SUV. Dojezd na plné nabití má činit více než 200 km.

Dacia má nyní s novými emisními normami velké problémy, protože kvůli nízkým cenám si nemůže dovolit cpát do aut drahou techniku snižující tabulkové emise. Značka ale bude muset platit do erární kasy Evropské unie vysoké pokuty, které pak logicky převede na zákazníky. A její auta se tak stanou nekonkurenceschopná. Elektromobil v portfoliu by měl průměrné flotilové emise snížit. Podobně s nimi bojuje třeba značka Porsche všemi těmi diesely, hybridy a hlavně elektromobily. I česká značka Škoda začíná tlačit hybridní verze, které jí pomáhají flotilové emise snižovat.

O výkonech a dalších parametrech se Dacia u nového konceptu moc nerozepsala. Očekávat máme moderní infotainment, full-LED světlomety a další samozřejmosti moderního vozu. Předpokládáme, že techniku si Dacia vypůjčí od Renaultu a Nissanu, takže se bude asi hodně podobat například Renaultu Zoe či Nissanu Leaf. Asi lze odhadnout, že elektromotor bude mít výkon někde mezi 110 a 150 koňskými silami a akumulátor bude mít kapacitu okolo 40 kWh. Na vybraných trzích se elektrická Dacia začne prodávat na začátku roku 2021.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!