› Návštěvníci výstavy se seznámí s Porscheho působením v prestižní rakouské automobilce Austro-Daimler
› Atraktivní fotografie a čtivé texty doplňuje otevřený vůz Austro-Daimler ADM II Phaeton (1924), zapůjčený ze stuttgartského Porsche Musea
› Nová výstava „Ohňostroj inovací“ je v Rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích k vidění do konce října

V Rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích je zpřístupněna nová výstava „Ohňostroj inovací: Ferdinand Porsche a jeho progresivní konstrukce pro Austro‑Daimler (1906-1923)“. Ferdinand Porsche slavil ve Vídeňském Novém Městě úspěchy nejen jako technický a generální ředitel, ale také špičkový závodník. Nová výstava bude do 30. října 2022 připomínat také luxusní, sportovní, ale i užitkové vozy rakouské značky – včetně hybridního pohonu.

Ferdinand Porsche, významný automobilový konstruktér, manažer a závodník, se 3. září 1875 narodil v domě, jehož dnešní adresa zní Tanvaldská 38, Liberec-Vratislavice. Ve vlastnictví společnosti ŠKODA AUTO je budova již 11 let, v roce 2016 byla dokončena její rozsáhlá rekonstrukce: vrátila domu proporce a vzhled z doby před půldruhým stoletím. K návštěvě láká také moderní stálá expozice s interaktivními prvky, zapojující návštěvníky do poznávání světa techniky, technologií a bohaté historie i budoucnosti mobility.

Velké pozornosti a oblibě se Rodný dům Ferdinanda Porscheho těší i díky tradiční systematické obměně atraktivních exponátů zapůjčených renomovanými partnerskými institucemi. V čerstvé paměti zůstává závodní monopost Auto Union Typ C Grand Prix v provedení pro závodní sezónu 1936, zapůjčený muzeem Audi Tradition z Ingolstadtu. Nedávno od něj převzal pomyslnou štafetu atraktivní otevřený šestiválec Austro-Daimler ADM II Phaeton z roku 1924, původem ze stuttgartského Porsche Musea.

Tento modrý sportovní vůz vhodně doplňuje novou výstavu „Ohňostroj inovací“ s podtitulem „Ferdinand Porsche a jeho progresivní konstrukce pro Austro-Daimler (1906-1923)“. Výstava připomíná jednu z nejvýznamnějších kapitol impozantní kariéry Ferdinanda Porscheho, od 19. července 1906 působícího na postu technického a později generálního ředitele prestižní automobilky z Vídeňského Nového Města. Atraktivní fotografie a čtivé texty obsahující řadu zajímavých informací připomínají nejen moderně řešené luxusní a sportovní vozy Austro-Daimler pro nejnáročnější klientelu. Používal je například císař František Josef I. nebo následník trůnu František Ferdinand
d´Este.

Speciální vozidla s benzino-elektrickým pohonem systému Lohner-Porsche z produkce Austro-Daimler sloužila v osobní i nákladní dopravě, prosadila se třeba ve službách anglických hasičů. Osvědčily se také tahače děl z plzeňské Škody, podniku, který s Austro-Daimlerem dlouhodobě spolupracoval a po roce 1913 s ním byl i majetkově propojen. Výsledkem spolupráce s mladoboleslavskou automobilkou Laurin & Klement byla série unifikovaných autobusů pro rakouskou státní poštu. Návštěvníky možná překvapí, že kromě souše ovládly Porscheho motory Austro-Daimler také nebe. Spolehlivý čtyřválec o tehdy impozantním výkonu 70 koní (51,5 kW) poháněl například letadlo Kašpar JK, s nímž Čech Ing. Jan Kašpar 13. května 1911 podnikl slavný dálkový let z Pardubic do Prahy. Progresivní motory se osvědčily také v řadě dalších letadel a vzducholodí.

Před 100 lety navrhl Ferdinand Porsche pro tým Alexandra „Saši“ Kolowrata-Krakowského, též úspěšného závodníka na strojích Laurin & Klement a akcionáře mladoboleslavské automobilky, lehké speciály Sascha. Zazářily nejen v legendárním sicilském závodě Targa Florio 1922. Ostatně Ferdinand Porsche mohl kromě bohaté technické erudice čerpat také z vlastní úspěšné závodní kariéry. Až do konce října 2022 si v Liberci-Vratislavicích můžete připomenout třeba jeho vítězství v náročné Jízdě prince Jindřicha: od 2. do 8. července 1910 projel konstruktér, manažer a závodník v jedné osobě 1944,6 km napříč Německem rychlostí až 130 km/h. Závodní speciál měl karoserii atypického průřezu ve tvaru tulipánového květu – přesně jak velely dobové představy o aerodynamice. Mimochodem Ferdinand Porsche v cíli převzal trofej pro vítěze, kterou nechali pořadatelé odlít z 13,5 kg stříbra!

Rodný dům Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích je otevřen od pátku do neděle, vždy od 9:00 do 17:00 h. Více informací naleznete na https://museum.skoda-auto.cz/porsche-house/porsche-house.
Novinky ze ŠKODA Muzea a Rodného domu Ferdinanda Porscheho naleznete také na facebookovém profilu www.facebook.com/skodamuzeum.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!