Před 50 lety Toyota položila základní kámen svého evropského úspěchu spuštěním malého montážního závodu na výrobu vozidel v Portugalsku. V roce 1971 založila svůj první evropský výrobní provoz Salvador Caetano, v současnosti známý jako závod v Ovaru.

O půl století později se Toyota může pochlubit úhrnnými evropskými investicemi přes 10 miliard dolarů, které společnost vložila do svých výrobních závodů napříč Evropou, jakož i významnou stopou ve výrobní sféře po celém kontinentě.

Toyota v souladu se svojí filozofií ‚vyrábět tam, kde se prodává‘ otevřela počátkem 90. let minulého století závody na výrobu motorů i vozidel ve Velké Británii a postupně expandovala do Francie, Turecka, České republiky, Polska a Ruska, v současnosti vyrábí na celkem devíti místech v Evropě.

Evropské výrobní závody značky nyní vykazují úhrnnou produkci přes 13 milionů vozidel, přímo zaměstnávají přibližně 22 tisíc osob a v rámci sítě cca 400 evropských dodavatelů generují tržby přes 6 miliard eur. Po celou dobu Toyota usilovala vystupovat jako společensky odpovědný zaměstnavatel v úzké spolupráci s komunitami v místech své působnosti.

50 LET VÝROBY V EVROPĚ
1963 – První evropský distributor v Dánsku
1971 – Toyota zahajuje evropskou výrobu v závodu Salvador Caetano (Portugalsko)
1992 – Závod Toyota Motor Manufacturing UK zahajuje výrobu vozidel a motorů (Velká Británie)
1999 – Yaris vyhlášen vítězem soutěže ‚Evropské auto roku 2000‘
2000 – Založení evropského návrhářského centra ED2
2001 – Zahájení výroby v závodu Toyota Manufacturing France (Francie)
2002 – Corolla se začíná vyrábět v závodu Toyota Motor Manufacturing Turkey (Turecko)
2002 – Spuštění výroby převodovek v závodu Toyota Motor Manufacturing Poland (Polsko)
2005 – Joint-venture společností TMC a PSA v ČR: závod TPCA
2005 – Spuštění výroby motorů ve 2. závodu v Polsku
2007 – Spuštění výroby v závodu Toyota Motor Manufacturing Russia (Rusko)
2010 – TMUK zahajuje výrobu modelu Auris Hybrid: prvního plně hybridního vozidla v Evropě
2011 – Toyota rozšiřuje evropský výzkum a vývoj vybudováním vlastní zkušební dráhy
2016 – Úhrnná výroba Toyoty v Evropě dosáhla 10 milionů vozidel
2021 – TME se stává plným vlastníkem závodu TPCA v České republice a závod mění název na TMMCZ
2021 – Yaris 4. generace vítězí v soutěži ‚Evropské auto roku 2021‘

Všechny z nejprodávanějších evropských modelů značky Toyota – Aygo, Yaris, Corolla, C-HR a RAV4 – se vyrábějí v Evropě. Celková roční produkce, kterou podpořil i nedávno uvedený Yaris Cross, narostla přibližně na 800 tisíc vozidel. Toyota byla jedním z prvních, kdo v Evropě spustil výrobu elektrifikovaných vozidel – v roce 2010 se v britském závodu TMUK začal vyrábět Auris Hybrid. Hybridy dnes představují zhruba 59 procent celkových evropských prodejů značek Toyota a Lexus v Evropě, z nichž většina se vyrábí v Evropě evropskými pracovníky.

„Jsme hrdí na to, že v Evropě vyrábíme již 50 let. Skutečnost, že se zde vyrábí více než dvě třetiny vozidel prodávaných v Evropě, je významným přínosem z hlediska přímé zaměstnanosti. Kromě toho snižujeme dopady na životní prostředí tím, že lokálně vyrábíme velký podíl elektrifikovaných vozidel, a dokážeme tak stabilně naplňovat naše flotilové emisní cíle CO2 pro Evropu,“ říká Marvin Cooke, výkonný viceprezident společnosti Toyota Motor Europe.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!