V rámci spolupráce s Nadací Partnerství a její soutěží Adapterra Awards vyhlásila automobilka Kia druhého vítěze svého ocenění Soulad člověka s přírodou
Vítězný projekt Přeměna lomu Svaté Anny v přírodní zahradu zadržuje dešťovou vodu, čistí vzduch a podporuje biodiverzitu
Součástí výhry je i zápůjčka vlajkové lodi EV9, která je nositelem 10 materiálových řešení značky Kia

Automobilka Kia ocenila ekologický projekt Přeměna lomu Svaté Anny v přírodní zahradu. Předání ceny s názvem Soulad člověka s přírodou završuje dvouleté partnerství soutěže Adapterra Awards pořádanou Nadací Partnerství. O vítězi rozhodlo hlasování veřejnosti v kombinaci s názory odborné poroty, jež posuzovala zejména přínosy z hlediska zadržování vody v přírodě a s tím spojeným celkovým zlepšením biodiverzity. Podpora Adapterra Awards v ČR navazuje na globální CSR strategii Kia, která se zaměřuje na účelné čištění světových vod a opětovné využití recyklovatelných plastů z oceánů v rámci výroby nových vozů.

„Naše cena za Soulad člověka s přírodou plně odráží hodnoty a cíle společnosti Kia v oblasti ochrany životního prostředí. Loni jsme ocenili pražský projekt Hospodaření s vodou v Toulcově dvoře, letos z našeho pohledu jednoznačně dominoval projekt ,Přeměna lomu Svaté Anny v přírodní zahradu‘ v okrese Tábor. Ten získal podporu jak od členů odborné poroty, tak i od veřejnosti z řad našich fanoušků a zákazníků, kteří hlasovali na sociálních sítích,“
uvedl Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech.

V rámci své globální strategie spolupracuje automobilka Kia s organizací The Ocean Cleanup na čištění oceánů s pomocí zařízení Interceptor Original, jež zachytává plasty již v ústích řek, čímž zabraňuje odpadu se do oceánů vůbec dostat. Tento materiál se následně recykluje a využívá při výrobě nových vozů. Takto získané plasty Kia používá při výrobě modelů EV6, EV9 a nejnověji EV3. Konkrétně model EV3, představený veřejnosti na letošním listopadovém e-Salonu, je vybaven rohoží zavazadelníku, která obsahuje 40% podíl plastů vytěžených přímo z Velké tichomořské odpadkové skvrny. Pro značku jde o vůbec první automobilové příslušenství vyrobené z tohoto zdroje. Do roku 2030 pak Kia plánuje podíl recyklovaných materiálů ve výrobě zvýšit na 20 procent.

„Na příkladu lomu Svaté Anny oceňujeme rozhodnutí a následný entuziasmus rodiny pana Viktora Mačury přeměnit vlastními silami a pomocí vlastních finančních prostředků zanedbaný lom i s jezírky v přírodní zahradu. V Táboře tak vznikla lokalita, která zmírňuje nepříznivé dopady sucha a podporuje lokální biodiverzitu s přesahem do společenské sféry. Důkazem je intenzivní zájem ze strany škol, zájmových organizací i veřejnosti,“ shrnul A. Barna.

V České republice se značka Kia stala partnerem soutěže Adapterra Awards v první polovině loňského roku. Soutěž vyhlašuje Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting pod záštitou ministra životního prostředí a místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a jejím cílem je nalézt za pomoci odborné poroty nejlepší adaptační projekty v oblasti ochlazování měst a zadržování vody v krajině.

„Vážíme si podpory, kterou nám Kia jako oficiální partner soutěže už druhým rokem poskytuje. Potvrzuje se, že ohledně ochrany životního prostředí máme mnoho společného, a věřím, že intenzivní spolupráce bude pokračovat i v dalších letech. Ve vítězném projektu oceněném Kia se odráží dlouholeté úsilí završené vydařenou proměnou dříve zanedbaného místa v zelenou oázu klidu, kterou mohu doporučit k relaxačně-edukační návštěvě,“
Martin Ander, vedoucí programů adaptace na změnu klimatu Nadace Partnerství.

„Já a moje rodina ani v nejmenším nelitujeme, že jsme si tento projekt předsevzali realizovat. Z technického hlediska bylo největší výzvou provést maximum prací bez použití těžké techniky. Úpravy jsme prováděli převážně ručně a tak, abychom nezanechali na místě žádnou negativní stopu,“ řekl Viktor Mačura, držitel letošního ocenění automobilky Kia, a doplnil: „Velkým přáním manželky bylo zvítězit v ceně Soulad člověka s přírodou a splnit si sen, svézt se v elektromobilu Kia. Ten se jí zapůjčením modelu EV9 splnil. Spolu jsme si o něm přečetli spoustu superlativů a těšíme se, že si ho vyzkoušíme takříkajíc naživo“.

S přeměnou zanedbaného lomu Svaté Anny v Táboře v přírodní zahradu začala rodina Viktora Mačury v roce 2013. Náročná práce obnášela ruční vysekávání trní, křoví a bylinných náletů, sbírání a třídění množství odpadků a citlivé čištění jezírek od starého železa a dalšího odpadu. Revitalizace probíhala ve dvou etapách a rodina Mačurova ji financovala kompletně ze svých úspor. Po vyčištění lomu vznikly čtyři typy biotopů – skalní, stepní, vodní a pralesní. Jezírka v přírodní zahradě zachycují a zadržují dešťovou vodu, což pomáhá absorbovat přívalové srážky a zamezit neřízenému odtoku vody. Navíc pomáhají i s odpařováním vody, což vede k ochlazování vzduchu a ke zlepšení mikroklima. Údržbu provádějí Mačurovi vlastními silami. Z dříve zanedbaného místa se stala oblíbená přírodní zahrada, kterou ročně odhadem navštíví až 2500 lidí a jejich počty stoupají.

https://www.adapterraawards.cz/Databaze/2024/Premena-lomu-Svate-Anny-v-prirodni-zahradu

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!