Besip spolu s Ministerstvem dopravy prosadili obrázky nehod v českých autech odrazující řidiče od rychlé jízdy a jiných nešvarů.

Ministerstvo zdravotnictví se již nějakou dobu snaží znechutit jejich zlozvyk nevzhlednými obrázky následků kouření. Nyní se touto metodou rozhodlo inspirovat ministerstvo dopravy a ve spolupráci s Besipem připravili sérii odpuzujících obrázků, které mají řidiče vystrašit natolik, aby dodržovali dopravní předpisy.

Tři roky příprav

„O zavedení těchto informačních obrazovek jsme uvažovali už docela dlouho a byli jsme rádi, když naši iniciativu před třemi lety posvětilo Ministerstvo dopravy.“ vyjadřuje se k chystané novince Tadeáš Opatrný, tiskový mluvčí Besipu.

Na obrazovkách infotainmentu by se měly obrázky nehod s varováním zobrazovat při nastartování auta, ale také při různých situacích vyplývajících z kontextu. Tak třeba při překročení rychlosti o více než 20 km/h se na obrazovce infotainmentu zobrazí varování o zvýšené rychlosti. Toto navíc překryje celou obrazovku a znemožní Vám tak například sledovat navigaci.

„Ty tři roky jsme testovali a ladili obrazovky, tak aby byly názorné, ale nerušily řidiče při jízdě. Testovali jsme důkladně různé koncepty, některé věci se nám ale neosvědčily. Třeba videa autonehod, při překročení rychlosti – řidiči se v ten moment namísto vozovky začali věnovat dění na obrazovce a mnohdy tak namísto zvolnění tempa nakonec nehodu způsobili,“ popisuje proces vzniku nové novely zákona zástupce ministra dopravy Arnošt Plavný.

Nic pro slabé žaludky

Opatrný k tomu dodává „Museli jsme také trochu utlumit tón některých sdělení. Některé z prvních variant byly skutečně drastické a byť to mělo na řidiče pozitivní vliv, některé z krvavých obrázků měly trochu negativní vliv na psychiku dětských cestujících.“

Když dotázali, co tím Opatrný přesně myslel, dostalo se nám trochu šokující odpovědi. Pětiletá holčička, jejíž rodiče se zúčastnili testování, skončila v péči dětského psychologa poté, co se na obrazovce infotainmentu objevila série obrázků zobrazující roztrhané části těl při nehodách. „Tohle jsme samozřejmě nechtěli, vůbec nás to nenapadlo. Proto jsme výrazně ubrali na drsném tónu. Doufáme, že to řidiče i přesto odradí od porušování předpisů.“ dodává Plavný.

V platnosti od července

Dle novely zákona bude muset být těmito varovnými obrazovkami vybaveno každé vozidlo, které se u nás bude prodávat od 1. července 2020 a v potaz jsou brány také vozy, které nejsou vybaveny grafickým infotainmentem. Ty budou vybaveny sadou nálepek vylepenou na palubní desce, tak aby na ně řidič viděl.

To není vše. Zákon bude uplatňován i zpětně na již provozovaná vozidla. V jejich případě budou obrázky do infotainmentu zavedeny aktualizací při návštěvě servisního střediska, popř. budou vylepeny nálepky. Přítomnost těchto prvků se pak bude kontrolovat na STK.

DALŠÍ APRÍLOVÉ ČLÁNKY

Změny v zákoně s platností 1. dubna: Rouška v povinné výbavě vozidla a nová pravidla pro parkování

Změny v zákoně 361/2000 Sb. a v povinné výbavě mají zabránit šížení koronaviru. Platí od 1. dubna

Laurin & Klement: Škoda představuje svou luxusní odnož

Myslíte, že Citigo za 650 tisíc najde kupce? Výbava možná některé zájemce přesvědčí. Laurin & Klement nabídne to nejlepší, co má Mladá Boleslav k dispozici!

Škoda skutečně pojmenovala Enyaq po slavné zpěvačce

Možná jste si říkali, že Enyaq se až moc podobá jméně irské new age zpěvačky Enyi. Automobilka nyní kápla božskou. Zpěvačka při vývoji spolupracuje!

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!