Dovolená v zahraničí autem? Ano, jako Češi jezdíme rádi do ciziny, nicméně až 41 % českých řidičů přiznává, že jsou zejména v zahraničí při dodržování dopravních předpisů důslednější kvůli obavám z vysokých pokut. Paradoxní ale je, že stejný počet cestovatelů si dopravní předpisy zemí, přes které projíždí, nezjišťuje vůbec, případně jen někdy. Auto jako dopravní prostředek na dovolenou přitom preferuje 77 % Čechů, což je ve srovnání s rokem 2015 až o 22 % více. Více jak třetina (35 %) s ním každoročně vyráží nejen do Chorvatska či Itálie, ale pětina řidičů mu dává přednost i v jiných evropských destinacích. Vyplývá to z aktuálního průzkumu finanční společnosti Volkswagen Financial Services.

Kromě cestování autem volí 31 % Čechů letadlo, 14 % preferuje vlak a 12 % autobus. Zajímavostí je letní dovolená strávená na kole (3 %). Téměř dvě pětiny (38 %) řidičů upřednostňuje auto kvůli tomu, že chtějí cestovat dle vlastního časového harmonogramu a svým vlastním tempem. Více jak čtvrtina (26 %) Čechů shledává výhody v „neomezeném“ zavazadlovém prostoru, kdy si mohou do auta sbalit věci, s nimiž by měli problémy při cestování s jiným dopravním prostředkem. Mezi další důvody patří pohodlí (19 %). Podnikaví autodovolenkáři zase oceňují možnost využít vůz na výlety přímo v cílové destinaci, kdy se nemusí vázat na místní dopravu (9 %).

Prostudujte si dopravní předpisy konkrétních zemí

Přestože 55 % Čechů přiznává, že předpisy v zahraničí dodržuje stejně důsledně jako v Česku, z vysokých pokut má strach početná skupina řidičů (41 %). „Lidé by neměli podceňovat přípravu. Nedílnou součástí by mělo být studium dopravních předpisů cílové destinace, stejně tak i zemí, přes které hodlají projíždět. To neprovádí každý osmý český řidič, namátkově si informace o dopravních předpisech studuje každý čtvrtý český řidič,“ upozorňuje Lukáš Cankař, ředitel marketingu a retailového prodeje ve Volkswagen Financial Services, a dodává: „Někteří řidiči mohou být odlišnými

pravidly pro řízení vozidla v zahraničí zaskočeni. Rozdíly nejsou jen v maximální povolené rychlosti, ale také například v povinné výbavě vozu, která se může v některých zemích výrazně lišit.“

Pokuty ze zahraničí vám přijdou poštou

Čechy od cestování autem do zahraničí neodrazují zvyšující se ceny dálnic ani zvýšený počet úsekových měření v tunelech a na dálnicích. Zatímco dříve se Češi nemuseli pokut ze stacionárních radarů obávat, v současnosti už více než rok chodí majitelům aut s českou registrační značkou z těchto zařízení pokuty. „Volit jízdu podle dopravních předpisů se vyplatí řidičům zejména v Rakousku, Německu, Slovinsku a Chorvatsku,“ doplňuje Cankař.

Jak z maléru? Sjednejte si asistenční služby

V létě proudí zejména na jih Evropy velký počet řidičů. A proto se vyplatí být na cestách obezřetný. Pokud ale nastanou komplikace, je dobré mít sjednané asistenční služby, které celou nepříjemnou situaci usnadní. „Pozitivní zprávou je, že až 71 % českých řidičů je má v rámci havarijního pojištění sjednané. Zkušenosti s jejich využitím má 21 % Čechů“ říká Cankař. Podle průzkumu mají respondenti nejčastěji zkušenosti se službou odtažení nebo opravení vozu v Česku nebo zahraničí (9 %), asistencí v případě vybití baterie (4 %), úhradou práci mechanika nebo se zapůjčením náhradního vozu (3 %). Každý čtyřicátý řidič využil také tlumočení (2,5 %).

 

zdroj: Volkswagen Financial Services

O průzkumu – průzkum byl realizován v květnu 2017 prostřednictvím online nástroje Instant Research. Průzkumu se zúčastnilo 840 respondentů z českých domácností, které vlastní osobní automobil

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!