Funkční rodina značky Fiat sestávající z velmi úspěšných modelů Tipo a Panda prošla kompletní modernizací. Oba modely jsou nyní nabízené v rámci nově strukturovaných řad, které zahrnují tři povahy: Life, Sport a Cross. První z nich, tedy Life, je určena zákazníkům žijícím ve městě, avšak vždy naplno, povaha Sport cílí na uživatele vyznávající aktivní životní styl a Cross byla připravena zákazníkům, kteří chtějí svůj vůz využívat i k objevování přírody nebo odpočinku od každodenního života, a přitom prožívat vzrušující dobrodružství. Mezi hlavní novinky patří nové modely Tipo Cross, Tipo City Sport a Panda Sport, které se zaměřují na nové cílové skupiny.

Na prezentaci určené evropskému tisku se představilo především nové Tipo Cross, které reprezentuje rodinný crossover zaměřený na novou skupinu zákazníků: mladé rodiny s dynamickým životním stylem a hledající funkčnost, emoce, prostor, ale také styl a výbavu za přijatelnou cenu. Světovou premiéru měl také model Tipo City Sport, který cílí na mladé a dynamické zákazníky hledající osobitost, sportovní charakter a technologické inovace. Nová verze se navíc pyšní odvážnějším designem, nejlepšími bezpečnostními systémy a infotainmentem ve své třídě a také výkonnějšími a k životnímu prostředí ohleduplnějšími motory.

Modernizací prošla také Panda, a to z hlediska stylu i výbavy. Nová Panda je přirozenou evolucí výtvoru, který je již 40 let synonymem šarmu, snadného využití a všestrannosti. Panda ale nabízí mnohem více. Je to model doslova nabitý funkční a emoční hodnotou, je symbolem svobody cestování a produktem, který se stal součástí kolektivního povědomí tak, jako několik dalších výtvorů italské kreativity.

„Premiéra nové funkční rodiny Fiat a nových modelů znamená velký krok vpřed v naší strategii omlazení nabídky, která reaguje na potřeby našich zákazníků. S rozšířením nabídky se také zvětšuje naše skupina zákazníků,“ řekl Luca Napolitano, ředitel značek Fiat, Lancia a Abarth pro region EMEA. „Důsledně pokračujeme v strategii osvěžení modelové nabídky, která započala v letošním roce: nabízíme řešení mobility do města i mimo něj, která jsou stále udržitelnější, propojenější, vyspělejší a v souladu s potřebami našich zákazníků, teď i v budoucnosti: Zatímco rodina emotivních modelů, což je jedna ze dvou povah značky Fiat, je dokonale ztělesněna ikonickou 500, funkční rodina je zastoupená velmi úspěšnými modely Panda a Tipo. Tato dvojice neobyčejných vozidel tvoří velkou a jednotnou rodinu s mimořádným rozsahem a inovacemi v oblasti technologií, vlivu na životní prostředí a konektivity bez kompromisu k praktičnosti a flexibilitě, díky kterým dosáhla tak mimořádného úspěchu. Stačí uvést, že tyto dva modely tvoří 58 % celkových prodejů značky Fiat a ze 40 % se podílí na celkových prodejích skupiny FCA.“

S blížícím se koncem roku 2020 lze s jistotou říct, že šlo o mimořádně plodný rok. Cesta inovací značky Fiat započala v únoru, a to uvedením mild-hybridního motoru pro modely Panda a 500 Hybrid Launch Edition, motoru, který se vyznačuje účinností, kompaktností, nízkou hmotností, a především cenovou dostupností. O měsíc později se představil nový kabriolet 500 „la Prima“, první plně elektrické vozidlo skupiny FCA. Inovace pak vyvrcholili v říjnu prezentací celé řady 500, a to v umělecké galerii Pinacoteca Agnelli v Turíně, včetně nové karosářské verze 500 3+1 „la Prima“ Opening Edition. První statistiky prodeje nových modelů 500 a hybridních modelů Panda a 500 ukazují, že cesta, kterou jsme se vydali, je správná. Od uvedení na trh se prodalo přibližně 100 000 vozidel, přičemž poměr mezi oběma modely je 50:50.

Nové Tipo Cross

Rodinu Tipo nyní rozšiřuje nová karoserie. Značka Fiat uvádí na trh nové Tipo Cross, které doplňuje dosavadní tři typy karoserie (sedan, hatchback a kombi). Jedná se o skutečný crossover zaměřený na zcela novou skupinu zákazníků. Rodiny – tradiční skupina zákazníků Fiatu Tipo – změnily své preference a vkus a stále častěji hledají alternativní styly, ovšem bez obětování prostoru a pohodlí. Nyní se tak přesouvají do světa crossoverů. Tyto rodiny touží po emotivnějším, výraznějším, dynamičtějším a mladistvějším voze, ovšem vyznačujícím se dostupnou cenovkou. Odpovědí je pro ně Tipo Cross, nový rodinný crossover značky Fiat.

Celkově je Tipo Cross koncipované jako výkonnější a odvážnější. Na první pohled je širší, mimo jiné díky novému stylu masky chladiče, která zasahuje až pod světlomety, a zároveň je také vyšší. Světlá výška modelu Tipo Cross vzrostla o téměř 4 cm, a to díky přepracovanému zavěšení kol a novým ráfkům a pneumatikám, tedy podobně, jako tomu bylo u dalšího crossoveru značky, Fiatu 500X. Nové Tipo Cross je vybaveno většími pneumatikami, které mu dodávají robustnější vzhled. Nová koncepce přináší i vyšší jízdní pozici a zlepšuje nastupování a vystupování z vozu. Současně zjednodušuje i úkony, na které jsou rodiny u Tipa zvyklé, to znamená ukládání děti do dětských autosedaček nebo hledání věcí, které občas sklouznou pod sedadla. Nové Tipo Cross, které je téměř o 7 cm vyšší než běžné Tipo, se může pochlubit řadou detailů typických pro crossovery, jako jsou lemy blatníků, prahové nástavce či exkluzivní ochranná část na předním nárazníku. Nový přední nárazník je opatřen výraznou lištou, která vozidlu propůjčuje odolnější a svalnatější vzhled, boky zahrnují boční prahové nástavce, zadní část je charakteristická difuzorem a střecha je opatřená praktickými podélnými ližinami, jež byly dosud vyhrazené pouze pro verzi kombi.

Mezi hlavní inovace nového modelu Tipo Cross patří plně konfigurovatelný 7palcový TFT přístrojový panel, který nahrazuje konvenční analogové řešení. Tato mimořádně vyspělá technologie umožňuje lepší kontrolu nad vozidlem a také lépe komunikuje s multimediálními systémy a telefonem uživatele. Digitální přístrojový panel je kombinovaný se zcela novým systémem Uconnect 5 s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou. I v tomto případě je nové Tipo prvním vozem skupiny FCA, po nové 500, který tento systém využívá. Cílem bylo poskytnout zákazníkům přímý a pohodlný uživatelský komfort. Díky bezdrátovému zrcadlení chytrého telefonu je možné využívat funkce chytrého telefonu na dotykové obrazovce vozidla s vlastním personalizovatelným rozhraním, přičemž uložit lze až 5 konfigurací.

Nové Tipo Cross může být vybavené vznětovým motorem 1.6 MultiJet s výkonem 95 a 130 k nebo novým zážehovým motorem 1.0 GSE T3 s výkonem 100 k. Motor 1.0 GSE T3 je součástí rodiny FireFly a představuje nejmodernější verzi, která se vyznačuje skvělým výkonem, nízkou spotřebou paliva a emisemi. Výkon vrcholí na 74 kW (100 k) a točivý moment dosahuje 190 Nm při pouhých 1500 ot./min, místo 4500 ot./min současného zážehového motoru 1.4 o výkonu 95 k, který navíc dosahoval pouhých 127 Nm. Nový motor zajišťuje potěšení z jízdy a nabízí skvělé parametry při rozjezdu díky optimální křivce točivého momentu v nízkých otáčkách. Současně poskytuje i vysoký jízdní komfort, a to díky působivě nízké hlučnosti. Emise CO2 se snížili na 121 g/100 km (WLTP). Převodovka byla odladěna pro zajištění vynikající odezvy v městském provozu a mimořádný komfort na dlouhých cestách, přičemž při rychlosti 130 km/h nepřesáhnou otáčky hodnotu 3200 ot./min. Vznětové motory MultiJet splňují emisní normu Euro 6D Final a jsou k dispozici ve dvou výkonových variantách: 95 a 130 k (dříve 120 k) s pozoruhodným zlepšením výkonu a emisí CO2 (od 110 g/km – WLTP). Motor 1.6 MultiJet o výkonu 130 k je rovněž ideálním motorem pro firemní vozové parky, což je pro vozidla segmentu C a tím i Tipo naprosto zásadní cílová skupina.

Nové Tipo City Sport

Nové Tipo City Sport, které bude možné objednávat už od konce prvního čtvrtletí roku 2021, představuje neuvěřitelnou porci dynamiky a technologií, a je tak ideálním řešením pro všechny, jež přitahuje mladistvý a sportovní styl. Nová verze je okamžitě rozeznatelná podle velmi osobitého stylu, například specifického loga Sport pod zrcátkem, exkluzivního šedého odstínu Metropolis, 18“ litých kol s diamantovou úpravou a četných leskle černých detailů: vložka na spodní části mřížky chladiče, boční lišty, kryty vnějších zpětných zrcátek a kliky dveří. Leskle černá je rovněž přepracovaná maska chladiče se zcela novým logem Fiat. Tipo je prvním modelem značky Fiat, který tímto logem, coby symbolem celé strategie osvěžení nabídky, navazuje na novou 500. Pro ještě modernější vzhled přichází nové Tipo City Sport ve standardu s novými full LED světlomety a LED koncovými světly. LED osvětlení zlepšuje vzhled vozidla, a navíc zásadním způsobem zvyšuje aktivní a pasivní bezpečnost. V souladu s filozofií větší udržitelnosti také snižuje spotřebu elektrické energie, a tím i emise CO2.

Silný sportovní dojem pokračuje také v interiéru. Ten se vyznačuje černým stropem a novým sportovním volantem, který je nyní kompaktnější, více ergonomický a nabízí lepší výhled na nový 7palcový digitální TFT přístrojový panel. Změnily se také ovládací prvky klimatizace a přibyly nové chromované a černé doplňky a také systém bezklíčového vstupu a startování. Nové Tipo City Sport nabízí rovněž širokou škálu vysoce vyspělých asistenčních prvků řidiče (ADAS) včetně adaptivních dálkových světel, které zajišťují lepší viditelnost v noci automatickým přepínáním dálkových a potkávacích světel v závislosti na světlech protijedoucích vozidel.

Nové Tipo City Sport je k dispozici v 5dveřové verzi hatchback a v 4dveřovém provedení sedan. Vybavené může být buď vznětovým přeplňovaným motorem 1.6 MultiJet o výkonu 130 k nebo novým zážehovým motorem 1.0 GSE T3 s výkonem 100 k.

Nová Panda Sport

Nová Panda Sport je zaměřená na mladé a dynamické zákazníky. Rozeznatelná je podle výrazných estetických prvků, jakými jsou nová dvoubarevná 16“ litá kola Sport s černými a červenými kryty nábojů, kliky dveří a vnější zpětná zrcátka v barvě karoserie (na přání v leskle černém odstínu spolu s černou střechou) a exkluzivní chromované logo Sport na bocích nad ukazatelem změny směru jízdy. K dispozici je rovněž matně šedý odstín karoserie.

Stejně odvážné prvky se nacházejí také v interiéru, který vyniká především palubní deskou v titanovém odstínu, specifickým obložením dveří z eko kůže, černým stropem a novými sedadly s tmavě šedým čalouněním, detaily z eko kůže, látkovým čalouněním bočních panelů a červeným prošíváním. Zákazníci toužící po ještě odvážnějším vzhledu Pandy Sport mohou sáhnout po paketu Pandemonio, který vzdává hold sadě uvedené na trh v roce 2006 u modelu Panda 100 HP. Tento paket zahrnuje červené brzdové třmeny, černé rámečky oken a nový volant čalouněný eko kůží s červeným prošíváním. Vůbec poprvé přichází Panda s novým systémem Uconnect™ se 7“ dotykovou obrazovkou, digitálním rádiem DAB a zrcadlením chytrého telefonu včetně jeho držáku. Funkce zrcadlení integruje funkce telefonu do displeje vozidla.

Nová Panda Sport je vybavena hybridním pohonem, který kombinuje tříválec FireFly o objemu 1 l s výkonem 51,5 kW (70 K) a emisní specifikací Euro 6D Final a elektromotor BSG (řemenem poháněný startér-generátor) s výkonem 3,6 kW, který napájí lithium-ion baterie s kapacitou 11 Ah.

Prezentace nové funkční rodiny Fiat

Nová funkční rodina je všestranná, flexibilní a velmi demokratická. Nabídka zahrnuje modely Panda a Tipo, které dokonale odpovídají životnímu stylu a každodenním požadavkům rodin, ať už mladých nebo starších, metropolitně založených zákazníků či fanoušků cestování a pobytu v přírodě. Jedná se o množství rodin, velmi různorodých, které každodenně řeší malé nebo velké úkoly: nákupy, odvoz dětí do školy, dojíždění do práce, ale také výlety mimo město.

Pro vysvětlení tohoto průřezu realitou vyvinula italská značka moderní styl vyprávění v typickém stylu Fiat, který vychází z místa, jež nejlépe reprezentuje různorodost vkusu a požadavků: bytového domu. Na tomto místě, kde vedle sebe koexistují rozdílné domácnosti, můžeme vidět, jak trojice povah – Life, Cross a Sport – odpovídá konkrétním cílovým zákazníkům. Tito zákazníci mohou být zcela uspokojení technickými a stylistickými vlastnostmi jednotlivých modelů. Je zcela na nich, zda si vyberou hybridní motor 1.0 FireFly Hybrid s výkonem 70 k, který je k dispozici pro celou řadu Panda a je nejdemokratičtějším hybridem na trhu, nebo inovativní zážehový motor 1.0 SGE T3 s výkonem 100 k řady Tipo. Stejným způsobem mohou vybírat z široké palety pokročilých asistenčních systémů řidiče (ADAS), jež jsou k dispozici pro nové Tipo nebo zvolit nový infotainment Pandy, který vůbec poprvé zahrnuje 7“ barevnou dotykovou obrazovku, digitální rádio a zrcadlení chytrého telefonu.

Aby byla volba ještě jasnější, jsou tyto tři povahy stejné pro obě modelové řady a liší se pouze počtem úrovní výbavy a variantami karoserie. Například, nové Tipo je nabízeno s povahou Life ve stupních výbavy Tipo, City Life a Life a se třemi typy karoserie (sedan, hatchback a kombi), dále povahou Sport ve stupni výbavy City Sport a v provedeních hatchback a kombi, a nakonec povahou Cross ve stupních výbavy City Cross a Cross a s 5dveřovou karoserií crossover. Nová Panda je nabízená se stejnou filozofií, v pěti stupních výbavy: Panda a City Life (povaha Life), Sport (povaha Sport) a City Cross a Cross (povaha Cross).

Tipo a Panda, dva úspěšné příběhy

Modelová řada Fiat Tipo byla na trh uvedena v roce 2016 a od té doby se rozrostla do skutečné rodiny. Verzi sedan v roce 2017 doplnili pětidveřový hatchback a kombi, ke kterým se nyní přidávají zcela nové Tipo Cross a Tipo Sport. Od svého uvedení na trh se Tipo okamžitě stalo jedním z nejvychvalovanějších modelů segmentu v Itálii i v celé Evropě, kde přispělo k výraznému výkonu značky. Na trzích mimo Itálii bylo prodáno přes 75 % produkce. Od uvedení na trh bylo v regionu EMEA prodáno přes 700 000 vozidel, přičemž největšího podílu na trzích mimo Itálii dosáhlo Tipo v roce 2019.

Ještě zajímavější jsou údaje modelu Fiat Panda. Za prvních 40 let si totiž získal srdce svých příznivců i řadou rekordů: již 8 let po sobě je nejprodávanějším vozem v Itálii – spolu s modelem 500 –, a také nejprodávanějším městským vozem v Evropě, jenž se může pochlubit více než 375 000 prodanými vozy ročně. To ale není vše. Letos Fiat Panda zaznamenal nejvyšší nárůst ve svém segmentu, a to +3,7% proti předchozímu roku a dosáhl největšího tržního růstu od roku 2012 do současnosti mezi všemi automobily: 17,8% v Evropě a 49,1% v Itálii. Tyto významné údaje demonstrují, do jaké míry se Panda stala součástí kolektivního povědomí. Je doslova nabitá funkční i emotivní hodnotou, a je skutečným symbolem svobody cestování. Nová Panda je jediným městským vozem v segmentu, který se může pochlubit kompletní paletou verzí ve smyslu trakce (4×2 a 4×4) i motorizací (zážehové, hybridní, na zemní plyn a LPG). To vše je zabaleno do známé, robustní a uklidňující formy, která je stejně okouzlující ve městě, jako i na vzdáleném úpatí hory. Pandu proslavila také její charakteristika: kompaktní vnější rozměry, konfigurovatelný velký vnitřní prostor a originální barevné kombinace.

Paket D-Fence by Mopar a více než 80 prvků příslušenství řady Tipo

Na přání mohou být řady Panda a Tipo, které jsou stále ekologičtější, vybavené novým paketem D-Fence by Mopar, který sestává ze tří prvků optimalizujících čistotu ve vozidle. Kabinový filtr zabraňuje vnikání nečistot do vozidla, blokuje částice a prakticky 100 % alergenů, navíc snižuje tvorbu plísní a bakterií o 98 %. Čistička vzduchu v kabině filtruje mikročástice, jakými jsou pyl nebo bakterie. Posledním prvkem paketu je UV lampa, která čistí všechny kontaktní plochy ve vozidle, tedy volant, řadicí páku a sedadla. Pro nové Tipo připravil Mopar kolekci více než 80 prvků příslušenství, které dokonale korespondují s technickými a stylistickými vlastnostmi nového modelu, a to s cílem nabídnout nejkomplexnější a nejrozsáhlejší možnosti personalizace a vyhovět tak různým životním stylům svých klientů.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!