Ponořme se prosím do statistik, které by měly uvádět, že 68 % inzerátů neuvádí VIN vozidla. Podle dostupných informací by mělo jít o rozsáhlou analýzu spoelčnosti Cebia, která měla revidovat půl milionu inzerátů. Z analýzi vyplynulo, že téměř tři pětiny inzerátů (57 %) na ojetá auta neuvádí VIN kód vozidla. Ze 43 % inzerátů, u nichž VIN uvedený je, je ale u každého čtvrtého inzerátu uvedený špatný VIN kód, tedy takový, který k danému vozidlu nepatří, či není uvedený celý. Důsledkem toho je, že u většiny inzerovaných ojetých vozidel si kupující nemohou ověřit jejich historii včetně najetých km bez toho, aniž by museli kontaktovat prodejce, aby jim VIN kód vozidla sdělil.

 

Podle Cebie prý nemalá část prodejců nechce VIN kód zveřejňovat z důvodu, aby kupující neměl možnost zjistit, že má vůz stočený tachometr, je ve skutečnosti starší, byl havarovaný či jinak závadový. Neuvádění VIN kódu v inzerátech tak často kryje nekalé praktiky při prodeji ojetých aut. Dejme tomu, na druhou stranu naše zkušenost říká, že někdy prodejce neuvádí VIN, protože ani neví, kde ho najde anebo pro něj takový údaj není zásadní natolik, jako třeba nájezd na tachometru.

 

Jak je patrné z tiskové zprávy, kterou máme k dispozici, tak analýzu Cebia provedla na inzerátech z velkých inzertních portálů, a říká, že ochota prodejců uveřejňovat VIN vozidla na malých inzertních portálech je ještě nižší. Za nás je stále zapotřebí držet se selského rozumu, mít na paměti, že levná auta nejsou (výhodná), ale až na výjimky jde o pasti. Je tady samozřejmě možnost prověřit si právě u Cebie VIN auta, o které máte jako potencionální kupec zájem, nicméně sama Cebia nenese  žádnou garanci, své výstupy prezentuje jako doporučení, takže je spíše na každám osobně, jak k nákupu ojetého auta přistoupí.

 

foto: Porška.cz, zdroj: Cebia

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!