Příběh národem milované Škody 110 R se začal psát na počátku šedesátých let, kdy v Kvasinách začali přemýšlet o tom, jak zachrání svůj závod. Ve výrobních halách finišovala produkce Octavie Combi a závod se měl následně stát výrobnou náhradních karoserií a karosářských dílů. Možným řešením mohlo být sportovní kupé, které se bude líbit vedení automobilky. Vždyť v minulosti v Kvasinách prosadili výrobu Škody 450, jež byla spolu s kabrioletem Felicia prodejně úspěšná.

 

První řešení problému bylo navrženo v roce 1962. Jednalo se o prototyp roadsteru s plátěnou střechou, na podvozku Škody 1000 MB, který byl následně zavržen kvůli příliš křehké karoserii. O čtyři roky později to konstruktéři zkusili znovu s návrhem sportovního kupé vycházejícího z chystaného nástupce „embéčka“. I když se Škoda 100 dostala do výroby až v srpnu 1969, v produkční podobě existovala již čtyři roky předtím. Nový projekt byl okamžitě schválen, když jeho desetinovou zmenšeninu spatřil podnikový ředitel spolu s technickým náměstkem a vedoucím konstrukce.

 

Mezitím, co se v Kvasinách snažili urychleně postavit funkční prototyp a předběžně zajistit výrobu, mohli zároveň zažádat o přepracování závodu. Modernizace se ujal pražský podnik Chemoprojekta, ale kvůli chybějícím zkušenostem s problematikou byl projekt následně předán Kovoprojektě Praha. Cílem bylo vyrábět deset tisíc osobních automobilů ročně a k tomu deset tisíc nalakovaných náhradních karoserií. Ať se v Kvasinách snažili, jak chtěli, svého původního úkolu se nezbavili.

 

K výraznému posunu vývoje kupé došlo 21. listopadu 1967, kdy byla na poradě vedení podniku definitivně schválena jeho příprava s pracovním názvem Škoda 1100 Coupé. První prototyp byl dokončen 30. března 1968 a po jeho odsouhlasení byla zadána výroba 106 lisovacích raznic firmám Alabnica Bělehrad v Jugoslávii a VEB Schwanzenberg v NDR. Nářadí pro výrobu mělo být dodáno v polovině roku 1970. V té době se v továrně snažili připravit výrobní linku, což znamenalo postavit čtyři nové haly.

V roce 1969 ze závodu po osmnácti letech odešel ředitel Antonín Kvapil a byl nahrazen Ing. Josefem Radochou. Doba jeho vedení je nejvíce spojována s největším technologickým rozmachem Kvasin, přestože s ním přišlo období normalizace. Z řad zaměstnanců byli propuštěni všichni, kteří nesouhlasili se sovětskou okupací země.

 

V Kvasinách měli problémů na rozdávání, ale podařilo se jim udržet vývoj a pozvednout závod na další úroveň. Nová svařovna a hala výpravy byly nadějí, že sportovní kupé opravdu vznikne. Malé lisovací přípravky se vyrobily v nástrojárnách po celé zemi, ale předpokládané spuštění výroby 1. ledna 1970 bylo nutno posunout. Dodávky velkých lisovacích přípravků se zpožďovaly a dokonce musel být vyslán náklaďák do Jugoslávie pro již zhotovené kusy, aby byla dosažitelná výroba prvních vozů v posunutém termínu.

K oficiálnímu spuštění výroby Škody 110 R došlo po celozávodní dovolené v srpnu 1970. Padesátikusová ověřovací série byla následována pěti exempláři, které byly určeny na XII. mezinárodní veletrh v Brně, jež probíhal od 5. do 14. září 1970, kde mělo sportovní kupé premiéru.

 

Pokračování příběhu o vzniku legendární Škody 110 R, který dále vypráví o komplikacích v sériové výrobě a prodejní ceně československého sportovního kupé v Mototechně, se dočtete na webu Temple of Speed.

 

 

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!